Informace

Vytisknout článek

Arrow SAM Car Project: nic není nemožné


Příběh automobilového závodníka Sama Schmidta, který po vážné havárii může díky Arrow a špičkovým IT technologiím jako kvadruplegik opět nejen řídit automobil, ale i závodit.

Sam Schmidt závodil na přelomu tisíciletí v populární Indy Racing League. Zúčastnil se 27 závodů a v roce 1999 zvítězil v Las Vegas Motor Speedway. V roce 2000 však bohužel havaroval při tréninku na okruhu Walt Disney World Speedway v Orlandu, vážně si poškodil míchu a byl lékaři diagnostikován jako kvadruplegik.

V roce 2001 založil tým Schmidt Peterson Motorsports a ačkoliv byl jako podnikatel a majitel týmu úspěšný, stále toužil usednout opět za volant, a proto se dohodl na partnerství s týmem technických specialistů Arrow, kteří mu pomohli jeho sen splnit – navrhli řešení řízení automobilu pro kvadruplegika, které je založeno pouze na pohybech hlavy.

Inovátoři ze společností Arrow Electronics, Ball Aerospace & Technologies Corp., Falci Adaptive Motorsports a Air Force Research Laboratory integrovali řízení, akceleraci a ovládání brzd do jediného uceleného systému. Vyvinuli systém, ve kterém je řidičova závodní helma vybavena osmi infračervenými senzory. Kamery a senzory jsou integrovány do systému řízení založeného na jemných pohybech hlavy v reálném čase. Řidič řídí vozidlo natočením hlavy do požadovaného směru. Procesor zpracovává data z kamery a senzorů a převádí je na odpovídající natočení volantu a kol.Pro akceleraci a brzdění má řidič v ústech hadičku vybavenou tlakovým senzorem Freescale™. Při zvýšení tlaku (foukání do trubičky) vozidlo odpovídajícím způsobem akceleruje, při snížení tlaku (nasávání vzduchu z trubičky) vozidlo naopak brzdí.V roce 2014 Sam Schmidt opět řídil automobil – poprvé od nehody v roce 2000 – a později se dokonce zúčastnil i závodů v rámci iRacing Pro Race of Champions, kde v konkurenci nehendikepovaných závodníků obsadil 16. místo z 25.

Tento příběh není pouze o řízení a závodění, jde o mnohem více než kroužit po okruhu nebo se dostat z bodu A do bodu B. Automobil SAM je navržen tak, aby obnovil pocit nezávislosti, samostatnosti a úspěchu hendikepovaného řidiče.

Celý příběh Sama Schmidta v jednominutovém videu - podívejte se!


Jiří Bednář, 16. května 2018