Informace

Vytisknout článek

Digitální transformace ‒ je představitelná bez cloudu?


TJ Kilgore, Cloud Solution Architect ve společnosti Arrow, se zamýšlí nad právě probíhající digitální transformací podniků a nejvýznamnějšími procesy, které s digitální transformací souvisejí. Z jeho článku publikovaného v magazínu Arrow Channel Advisor vybíráme to nejpodstatnější.

Téměř tři čtvrtiny organizací začnou s digitální transformací v příštích dvou letech ‒ a všechny přitom využijí cloud. Můžete se zeptat: je tedy možné realizovat digitální transformaci bez cloudu? Odpověď je ‒ pravděpodobně ne. V současné době se požadavky na implementaci a uvedení nových produktů či služeb na trh neměří na roky a dokonce ani na měsíce, ale na týdny a někdy dokonce i na dny; rychlost je tedy rozhodující.

Mezi zákazníky našich resellerů je obtížné najít takového, který již nemá zpracované plány pro digitální transformaci. Většina zákazníků buďto již takovouto transformaci provádí, nebo je na cestě k digitální transformaci a připravuje se na ni. Tyto společnosti si uvědomují VÝZNAMNÉ přínosy, které jim transformace nabízí, jako jsou konkurenční výhody, úspory nákladů a lepší udržení zaměstnanců.

Digitální transformace s sebou přináší nové procesy. Které jsou ty hlavní?

Digitalizace a automatizace provozních funkcí, podpora preferencí zákazníka a další ‒ všechny procesy podporované novými technologiemi jsou velmi zajímavé. Ale které z nich získávají největší pozornost?
  • Umělá inteligence a strojové učení ‒ díky své popularitě se umělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) stávají budoucností jakékoli digitální transformace. Ale jak rychle budete schopni sestavit potřebnou sadu nástrojů pro AI a ML? Zřejmě ne tak rychle, jak to dokáží dodavatelé cloudu, kteří komoditizují své AI a ML služby v cloudu. Takže pro implementaci AI a ML bude využití cloudu velmi důležité.
  • SD-WAN ‒ Se softwarově definovanými sítěmi WAN se můžete od základů zbavit strnulé infrastruktury. Protože SD-WAN využívá veřejný internet a bezpečně propojuje vzdálené lokality bez zvýšené síťové latence, umožní vám posunout transformaci až k vám.
  • 5G + SD-WAN ‒ Konvergence 5G a SD-WAN se stane víceméně komoditou, což umožní podnikům využívat virtuální překryvnou síť (virtual overlay network) založenou na způsobu využívání aplikací, politikách, s optimalizovanou a orchestrovanou konektivitou. Jakýkoli uživatel s jakýmkoli zařízením nebude mít problémy s nízkým výkonem aplikací.
  • Data jsou stále to hlavní ‒ firmy často ustupují od digitální transformace, protože nemají dobře organizována a zpracovávána stávající data nebo nenahlížejí na svá data optikou moderního využívání cloudu. Společnosti by měly řešit tyto problémy v raných fázích své transformace, čím dříve, tím lépe.
  • DevOps ‒ jestliže již máte všechny své nástroje v cloudu, můžete začít plánovat tvorbu nových "miniaplikací či minislužeb" nebo dokonce tvorbu MVP (minimálních životaschopných produktů). Jste-li v této situaci, je to skvělé a vaše organizace tuto disciplínu zvládla velmi dobře. Pokud ne, Arrow podporuje své partnery zkušenými experty na oblast DevOps.
Digitální transformace s Arrow

Bez ohledu na to, kterou oblast podniku chcete digitálně transformovat, vám synergie ekosystému Arrow pomůže zrychlit realizaci vaší strategie. Můžeme přispět svými technickými znalostmi a také expertízami v oblasti podnikových procesů, takže i vy budete lépe připraveni dosahovat svých cílů na cestě k digitální transformaci.


Zpracováno podle článku Digital Transformation ‒ Can You Do It Without The Cloud? publikovaného v magazínu Arrow Channel Advisor. Redakčně kráceno.


Jiří Bednář, 9. září 2019