Informace

Vytisknout článek

Nástup řešení s umělou inteligencí


Umělá inteligence (AI) je termín, který známe již mnoho let. Dnes se začíná stále častěji prosazovat jako součást IT řešení v řadě odvětví a stává se realitou nabízející zvýšení konkurenční výhody a podnikatelské hodnoty.Analytická společnost Gartner definuje AI následovně: „Technologie, která napodobuje lidské chování typicky díky učení sebe sama, dochází ke svým vlastním závěrům, snaží se porozumět komplexnímu obsahu, umožňuje přirozeně komunikovat s lidmi, rozšiřuje obzory lidských znalostí nebo nahrazuje lidi při vykonávání úloh, které nejsou rutinní.“

Stručně řečeno, umělá inteligence vytváří stroje, které mohou myslet podobně jako lidé – na základě učení z vlastních zkušeností, přizpůsobení se vstupům a provádění úloh, které dosud zvládali pouze lidé.

Trh s umělou inteligencí rychle roste

Výzkumná společnost Market Research Engine očekává, že trh s umělou inteligencí vzroste do roku 2024 na hodnotu více než 191 miliard USD, což představuje meziroční nárůst 37%. Market Research Engine přitom jmenuje tři hlavní faktory růstu:
  • Big data
  • Přijetí cloudových aplikací a služeb
  • Zvýšení poptávky po inteligentních virtuálních asistentech
Limitujícím faktorem růstu AI je přitom omezená dostupnost specialistů na umělou inteligenci. Přes značný růst AI uvádí Gartner, že dnes využívá AI pouze jeden z 25 CIO; nicméně 11 z 25 již mají AI ve svých strategických plánech. Je zde zřetelně vidět, jaký značný prostor pro růst se zde otevírá.

Představte si nepředstavitelné!

Asi již víte nebo tušíte, jakým způsobem je umělá inteligence využívána u autonomních automobilů, Netflixu, Spotify, Siri nebo chatbotů. Ale přišly vám někdy na mysl další aplikace, jako jsou například tyto?
  • Zdravotnictví. Chirurgie s asistencí robotů, virtuální pečovatelky, administrativní pracovníci, odhalování podvodů, snížení chybovosti dávkování léků.
  • Výroba. Správa dodavatelského řetězce, aktiv a zásob, automatizace testování kvality s využíváním strojového učení, prediktivní údržba.
  • Doprava. Řešení pro správu a optimalizaci provozu, přeprava cestujících, vynucování práva.
Dopady nástupu umělé inteligence jsou již zde

Možná si myslíte, že AI je koncept, který bude zúročen až v budoucnosti, nicméně umělá inteligence je již zde a hraje v našich životech významnou úlohu. Chcete-li se dozvědět více o AI řešeních nabízených globálně společností Arrow, navštivte Data Intelligence stránku na webu Arrow.com.


Jiří Bednář, 24. března 2019